خواص عرقیات گیاهی

خواص عرق زنیان چیست؟

خواص عرق زنیان چیست؟

یکی از گیاهان بسیار کاربردی در طب سنتی و داروسازی و صنایع غذایی، گیاه زنیان است. این گیاه دارای خواص بسیار متعددی بوده که همگی در عصاره حاصل از آن نیز وجود دارد و می‌توان به راحتی از آن‌ها استفاده نمود. کشورمان ایران یکی از تولیدکنندگان مهم این گیاه است و سالانه چندین هزار هکتار گیاه زنیان زیر کشت و برداشت قرار می‌گیرد. همانند دیگر گیاهان دارویی گیاه زنیان نیز دارای عصاره‌ای بسیار مفید و کاربردی می‌باشد که اصطلاحاً به آن عرق زنیان می‌گویند.

در این مقاله سعی داریم برای اطلاع شما به طور تخصصی و علمی گیاه زنیان و عصاره حاصل آن و همچنین خواصی که برای بدن انسان دارد، را بررسی و تحلیل نماییم تا شما بتوانید پس از مطالعه این مقاله به راحتی امراضی که می‌توان با این گیاه مفید درمان کرد، را بشناسید و از کاربردهای خانگی و خوراکی این گیاه به درستی بهره‌مند شوید.

گیاه زنیان چیست؟

گیاه زنیان سرده‌ای از تیره گیاهان چتری بوده که دارای برگ‌ها و شانه‌های مرکب و همچنین گلرگ‌های سفید رنگ می‌باشد. به اصطلاح به گیاه زنیان، گیاه علفی یکساله نیز می‌گویند که پس از رشد کامل دارای ارتفاعی بین 30 تا 90 سانتی متر می‌باشد. این گیاه به صورت خودرو بوده و در مناطق مختلفی نظیر مصر، هند و ایران می‌روید. طبع گیاه زنیان گرم و خشک است و مناسب برای استفاده در فصول سرد سال می‌باشد.

گیاه زنیان دارای میوه‌ای به شکل بیضی کوچک به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد بوده که بویی مشابه تیمول دارد. نام‌های دیگری که برای این گیاه ذکر می‌شود شامل نانخواه، انیسون بری، کمون حبشی، اجوان، اسپری کای و گاهی ننه حوا است. در کشورمان ایران و در منطقه سیستان و گویش این محل به این گیاه اَجغون نیز می‌گویند. نام تخصصی و علمی گیاه زنیان که کاربرد بسیاری در علوم گیاه شناسی دارد، Trachyspermum است.

گیاه زنیان چیست؟

گیاه زنیان چیست؟

خاصیت های عرق زنیان چیست؟

عصاره گیاه زنیان یکی از عرق‌های گیاهی پرمصرف و شناخته شده‌ای است که دارای فواید بسیار و فوق العاده‌ای بوده که در طب سنتی مصرف آن به بیماران توصیه می‌شود. مواردی که استفاده از عصاره گیاه زنیان به افراد توصیه می‌شود شامل شفاف سازی پوست و از بین بردن باکتری‌های پوستی، منظم شدن قاعدگی، درمان التهابات، درمان سرماخوردگی، کمک به درمان آسم و تنظیم سطح کلسترول خون است.

در ادامه به بررسی دقیق و تخصصی هر یک از خواص عصاره گیاه زنیان به تفکیک خواهیم پرداخت.

خاصیت های زنیان برای پوست چیست؟

از آنجایی که  خواص عصاره گیاه زنیان برای موارد درمانی بسیار است، می‌توان از مهم‌ترین موارد کاربرد این عصاره فواید آن برای پوست را ذکر کرد. گیاه زنیان خاصیت ضد باکتری دارد که درون عصاره آن نیز موجود بوده و برای کمک به حذف جوش‌های حاصل از گرمی مزاج بسیار کاربردی است.

نکته:از پودر گیاه زنیان می‌توان به عنوان ماسک صورت استفاده کرد. به این صورت که مقدار کمی از این پودر را با ماست مخلوط کرده و بر روی سطح پوست مالیده و بعد از 15 دقیقه به صورت کامل از روی پوست شسته شود. همچنین می‌توان از پودر این گیاه پماد و لوسیون ارگانیک و طبیعی تهیه کرد. از دیگر خواص پودر زنیان می‌توان به درمان قارچ‌های پوستی و باکتری‌های ایجاد شده بر روی صورت اشاره داشت.

خاصیت زنیان برای دفع سنگ کلیه به چه صورت است؟

افرادی که دارای مشکلات کلیوی نظیر سنگ کلیه هستند می‌توانند از مخلوط عصاره زنیان با کمی عسل و سرکه استفاده کنند. شربت حاصله از این ترکیب کمک بسیاری به خرد شدن سنگ‌های مربوط به کلیه و دفع آن‌ها از راه ادرار می‌کند. به همین دلیل یکی از کاربردهای مهم عرق زنیان در درمان و دفع سنگ کلیه و علائم آن می‌باشد.

خاصیت زنیان برای دفع سنگ کلیه

خاصیت زنیان برای دفع سنگ کلیه

خاصیت زنیان برای رحم زنان

فواید و خواصی تعجب برانگیزی گیاه و عصاره زنیان برای بدن بانوان دارد که در سلامت آن‌ها نقش کلیدی ایفا می‌کند. ترکیب عصاره این گیاه با مخلوط کمی از دانه رازیانه نوشیدنی ایجاد می‌کند که برای پاکسازی رحم و رفع بوی بد آن بسیار موثر است و یکی از مواردی است که پزشکان طب سنتی به بسیاری از بانوان پیشنهاد می‌‍کنند. از دیگر خواص عرق زنیان برای بانوان می‌توان به مرتب کردن سیکل قاعدگی و رفع نامنظمی آن اشاره داشت.

آیا میزان مصرف مشخصی برای عرق زنیان وجود دارد؟

همانند دیگر گیاهان دارویی که در بازار موجود هستند و از دیر باز مورد استفاده قرار می‌گرفتند، گیاه زنیان نیز به این صورت است. گیاه زنیان و عرق آن نیز کاملاً ارگانیک و طبیعی بوده اکثر گیاهان خوراکی که در طبیعت وجود دارند برای بدن انسان نه تنها مضر نیستند بلکه فواید بسیاری دارند اما استفاده بیش از اندازه و خارج از استاندارد ممکن است باعث ایجاد عوارضی برای بدن افراد شود پس حتماً باید در میزان مصرف عرق زنیان زیاده روی نشود و در موارد خاص با مشورت پزشک استفاده شود. به طور کلی پاسخ پرسش بالا خیر بوده و مصرف مشخصی برای عرق زنیان ذکر نشده است.

به عنوان نمونه پزشکان طب سنتی جوشانده و عصاره گیاه زنیان را برای درمان سنگ کلیه به بیماران پیشنهاد می‌کنند که برای این حالت خاص متخصصین مصرف روزانه نیم استکان از عصاره این گیاه را برای بیماران مدنظر می‌گیرند.

آیا منع مصرفی هم برای استفاده از عرق زنیان در افراد خاصی وجود دارد؟

همیشه مصرف برخی از گیاهان خوراکی، داروها و خوراکی‌های چه طبیعی و چه مصنوعی ممکن است برای افرادی که دارای بیماری‌های خاص و یا شرایط بدنی خاصی هستند، دارای خطرات و عوارضی باشد و به همین منظور منع مصرف برای این دسته از افراد توصیه می‌شود. برای استفاده از عرق زنیان در شرایطی که دارای بیماری‌های خاصی هستید، بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید در غیر این صورت ممکن است به دلیل طبع گرم این عصاره، مشکلاتی برای افرادی که دارای گرمی مزاجی هستند در حالتی که بیش از حد از این عرق استفاده نمایند، ایجاد می‌شود.

برای جلوگیری از عوارض احتمالی بیشتر متخصصان طب سنتی پیشنهاد می‌کنند که بعد از مصرف عرق زنیان از عرق گیاهان با طبع سرد نیز استفاده شود تا مشکلی برای فرد ایجاد نشود. از جمله گیاهانی که دارای طبع سرد هستند می‌توان به گیاه شاهتره اشاره داشت. مصرف عرق زنیان برای کودکان زیر 8 سال، زنان باردار و افرادی که دارای مشکلات تیروئید هستند پیشنهاد می‌شود با مشورت پزشک خود انجام شود.

ارزش غذایی عرق زنیان چیست؟

ارزش غذایی مواد موثر در عرق زنیان در جدول زیر به صورت جداگانه و تفکیک ذکر شده است:

مواد موثر مقدار موجود
کالری  3.5
چربی  25 گرم
 کربوهیدرات  43 گرم
 پروتئین  16 گرم
 سدیم  10گرم
فیبر 39 گرم
چربی اشباع شده 4 گرم
چربی اشباع نشده 16 گرم

شرایط نگهداری عرق زنیان چیست؟

به طور کلی متخصصان در زمینه گیاهان دارویی و عرقیات حاصل از آن‌ها برای نگهداری از عرقیات گیاهی پیشنهاد می‌کنند تا حدالامکان در مقابل نور خورشید قرار نداشته باشند چراکه نور مستقیم و حرارت باعث می‌شود خاصیت و عطر عصاره تغییر پیدا کند و دیگر قابلیت استفاده نداشته باشد. برای نگهداری از عرق زنیان پیشنهاد می‌شود که درون ظروفی قرار داد که دارای درب پرس و پلمپ ریخته شود. همچنین در مکانی که به دور از نور مستقیم و حتی غیر مستقیم آفتاب باشد، نگهداری شود.

شرایط نگهداری عرق زنیان چیست؟

شرایط نگهداری عرق زنیان چیست؟

چگونه متوجه فاسد شدن عرق زنیان بشیم؟

موارد مختلفی وجود دارد که با چک کردن آن‌ها می‌توان به فاسد شدن عرق زنیان پی برد. از جمله این موارد می‌توان به بستن رسوب برسطح مایع، کدر شدن مایع، تشکیل قارچ و کپک اشاره داشت. معمولاً کپک‌ها به رگ سفید هستند و بر روی سطح مایع شناور می‌شوند لذا از مصرف آن‌ها و همچنین عرق زنیانی که حاوی کپک است به شدت خودداری کنید تا دچار عوارض نشوید.

مضرات مصرف زیاد از عرق زنیان چیست؟

به طور کلی مصرف هر نوع گیاه دارویی و عصاره آن خارج از عرف و بیش از اندازه باعث عوارض و خطراتی برای بدن می‌شود. عرق زنیان نیز از این قانون مستثنی نبوده و در صورت استفاده بیش از اندازه آن امراضی برای بردن به وجود می‌آید که ممکن است در مواردی برای فرد خطرناک باشد. از عوارضی که بر اساس تحقیقات متخصصان طب سنتی و تجربه برای این عرق ذکر شده می‌توان به ایجاد حساسیت به نور، حالت تهوع، افزایش دمای بدن، سوزش معده، گیجی، آلرژی و حساسیت و کاهش شیر مادران اشاره داشت.

مضرات مصرف زیاد از عرق زنیان چیست؟

مضرات مصرف زیاد از عرق زنیان چیست؟

فرآیند تولید عرق زنیان چیست؟

عرق زنیان از طریق دو روش و تکنیک تقطیر ساده و تقطیر با آب از گیاه زنیان بدست می‌آید. به طور معمول برای عرق گیری از گیاه زنیان از روش دوم یعنی تقطیر با آب استفاده می‌شود. در این روش مقدار مشخصی از گیاه زنیان را براساس گنجایش مخازن دستگاه با مقدار 3 تا 4 برابر وزن گل با آب تقطیر می‌شود. در مرحله بعد دمای آب در مخزن دستگاه به شدت افزایش پیدا می‌کند تا فرآیند تقطیر صورت گیرد. در مرحله آخر نیز خنک سازی صورت می‌گیرد و عصاره حاصل از گیاه زنیان بدست می‌آید.

نتیجه گیری

یکی از گیاهانی که در طبیعت به ورت خودرو وجود دارد و در مناطق گرم و خشک می‌روید، گیاه زنیان است. عرق حاصل از این گیاه به عرق زنیان معروف بوده و خواص بسیاری در طب سنتی و گیاه شناسی برای آن ذکر شده است. عرق زنیان دارای طبع گرم بوده که به همین علت نوشیدنی مناسبی برای فصول سرد سال می‌باشد. از جمله خواصی که عرق زنیان برای بدن انسان دارد می‌توان به درمان امراض پوست، دفع سنگ کلیه، درمان امراض مربوط به رحم زنان و … اشاره داشت. با توجه به تجربیاتی که در چندین سال استفاده از این گیاه برای پزشکان طب سنتی و همچنین گیاه شناسان بدست آمده، استفاده بیش از اندازه از این گیاه می‌تواند امراضی نظیر حساسیت به نور، حالت تهوع، افزایش دمای بدن، سوزش معده، گیجی، آلرژی و حساسیت و کاهش شیر مادران را به همراه داشته باشد. لذا در شرایط خاص بدنی باید از عرق زنیان با مشورت پزشک استفاده کرد.

خرید اینترنتی عرق زنیان

شما می‌توانید با مراجعه به سایت عرقیات گیاهی ظریف این محصول بسیار کاربردی و مفید برای بدن را به صورت اینترنتی و غیر حضوری از طریق این وب سایت تخصصی در کم‌ترین زمان ممکن تهیه نمایید و درب منزل یا محل کار خود محصول موردنظر خود را تحویل بگیرید.

خرید عمده عرق زنیان گلچکان زمانی

اگر مایل به خرید عمده و قیمت نمایندگی عرقیات گلچکان زمانی هستید با مراجعه به سایت عرقیات ظریف و تماس با بخش فروش عمده این مجموعه تخصصی فروش عرقیات گیاهی، محصول موردنظر خود را به صورت عمده و کلی و قیمت نمایندگی گلچکان زمانی تهیه نمایید.

عرقیات گیاهی ظریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *