خواص عرقیات گیاهی

خواص عرق نعناع چیست؟

خواص عرق نعناع چیست؟

همانطور که می‌دانید یکی از گیاهان دارویی قدیمی که اکثر افراد جامعه با آن آشنا هستند و در طب سنتی و همچنین علم پزشکی کاربردهای فراوان دارد، گیاه نعناع است. این گیاه دارای خواص دارویی بسیاری برای بدن است که در منابع تاریخی، طب سنتی و علوم دارویی نوین امروزه به کرار به آن‌ها اشاره شده است.

در این مقاله سعی داریم برای اطلاع شما به طور تخصصی و علمی گیاه نعناع و عصاره حاصل آن و همچنین خواصی که برای بدن انسان دارد، را بررسی و تحلیل نماییم تا شما بتوانید پس از مطالعه این مقاله به راحتی امراضی که می‌توان با این گیاه مفید درمان کرد، را بشناسید و از کاربردهای خانگی این گیاه به درستی بهره‌مند شوید.

گیاه نعناع چیست؟

در زبان انگلیسی و همچنین متون علمی و تخصصی به گیاه نعناع (Mentha) می‌گویند. این گیاه یکی از سبزی‌های خوراکی و دارویی مفیدی است که از تیره نعناعیان و راسته نعناسانان می‌باشد. برگ‌های این گیاه دارای کرک‌های کم‌تری نسبت به گیاه پونه است اما برخی خواص و اسانس‌های گیاه پونه را نیز دارد. به طور کلی گیاه نعناع بریدگی‌های کناری بیشتری نسبت به گیاه پونه دارد و همچنین دارای رایحه ملایم‌تری نسبت به آن است. ماده‌ی تشکیل دهنده و موثر این گیاه دارویی میتون می‌باشد که باعث گرمی طبع این گیاه می‌شود. در علوم دارویی، طب سنتی و گیاه شناسی خواص بسیاری برای این گیاه ذکر شده است که محل اثر این خواص در بدن بیشتر مربوط به دستگاه گوارش، معده، اعصاب و … است.

گیاه نعناع چیست؟

گیاه نعناع چیست؟

تاریخچه کشف گیاه نعناع

بنابه تحقیقات تاریخ شناسان و گیاه شناسان آثار استفاده از گیاه نعناع به 1000 سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. این دانشمندان آثاری از برگ‌های خشک گیاه نعناع را در اهرام مصر یافته‌اند که اثبات کننده قدمت استفاده از این گیاه دارویی است. با استفاده از تحقیقات دیگری که در این زمینه انجام شده است، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که منشا گیاه دارویی نعناع از قاره آسیا می‌باشد اما به نظر بعضی دیگر از دانشمندان علم گیاه شناسی کشور انگلیس منشأ اصلی گیاه نعناع است و حتی زمان کشف آن را نیز قرن هفدهم میلادی تخمین می‌زنند.

خواص عرق نعناع چیست؟ 

خاصیت های عرق نعناع چیست؟ همانطور که می‌دانید تمامی گیاهان دارویی از نظر طب سنتی دارای خواص مختلفی برای بدن انسان هستند. گیاه نعناع و همچنین عصاره آن نیز همانند دیگر گیاهان دارویی دارای خواصی ویژه و بسیار کاربردی می‌باشند. این خواص بر بخش‌های مختلف بدن انسان تاثیرات متفاوتی می‌گذارد که بخش‌هایی که در بدن انسان از گیاه نعناع اثر می‌پذیرند شامل دهان، معده، ریه، روده، مغز و دستگاه می‌شود. در ادامه مطلب به توضیح اثر عصاره این گیاه دارویی پرکاربرد بر تک تک این قسمت‌های بدن می‌پردازیم.

خاصیت عرق نعناع بر معده چیست؟

با توجه به اینکه می‌توان خود گیاه نعنا را به طور مستقیم و بدون هیچ پردازشی مصرف و یا از عصاره آن استفاده کرد، در نتیجه تاثیرات مستقیم آن بر معده انسان امری عجیب نیست. طبق تحقیقاتی که در طب سنتی و علم پزشکی و تغذیه صورت گرفته است این گیاه بر روی میزان ترشح اسید معده و همچنین حرارت آن موثر بوده که این عمل باعث افزایش عملکرد معده و آسان‌تر شدن هضم غذا می‌شود. اما باید به این نکته توجه داشت که مصرف این گیاه برای افرادی که دارای زخم معده هستند، توصیه نمی‌شود.

خاصیت عرق نعناع بر مشکلات تنفسی

یکی دیگر از بخش‌های بدن انسان که گیاه نعنا و همچنین عصاره آن به روی آن اثری شگفت انگیز و خارق العاده دارد، مجاری تنفسی و ریه است. ترکیب مواد موثر موجود در عرق نعنا باعث بهبود جریان هوا در بینی می‌شود که این امر به علت وجود رایحه قوی و مفید این گیاه دارویی است. همچنین باعث رفع گرفتگی گلو و خارج کردن مخاط اضافی پشت حلق و بینی می‌شود. از دیگر اثرات این گیاه ایجا رطوبت کافی و مناسب برای عملکرد بهتر ریه و مجاری تنفسی بوده و به درمان سرماخوردگی کمک بسزایی می‌کند. این کمک از طریق پاکسازی و همچنین خلط آوری مفید برای ریه و مجاری تنفسی است.

خاصیت عرق نعناع بر مشکلات تنفسی

خاصیت عرق نعناع بر مشکلات تنفسی

فایده عرق نعناع برای دوران قاعدگی چیست؟ 

یکی از مشکلاتی که خانم‌ها در دوران زندگی خود پس از بلوغ تا حدود سن 50 سالگی با آن درگیر هستند، دردها و ناراحتی‌های دوران قاعدگی است. درمان‌ها و روش‌های متفاوتی توسط پزشکان و همچنین درمانگران طب سنتی برای تسکین درد‌های این دوران به بانوان عزیز پیشنهاد می‌شود. استفاده از عصاره گیاه نعناع یکی از نوشیدنی‌های پیشنهادی برای خانم‌های این عزیز است. عملکرد عرق نعناع بدین صورت می‌باشد که ماده‌ی موثر در عصاره گیاه نعناع باعث افزایش گردش خون و تسکین‌دهندگی و شل کنندگی عضلات شده که همین امر باعث کاهش سردرد دوران قاعدگی می‌شود. همچنین این گیاه ایجاد احساس خنکی در بدن نیز می‌کند.

فایده عرق نعناع برای دوران قاعدگی چیست؟ 

فایده عرق نعناع برای دوران قاعدگی چیست؟

خاصیت عرق نعناع برای دهان

از دیگر خواصی که در طب سنتی و پزشکی برای عصاره گیاه نعناع در رابطه با دهان دندان ذکر می‌شود، شامل خاصیت ضد باکتری برای از بین بردن میکروب‌های ایجاد کننده پلاک دندان و خوش بویی دهان می‌شود. از گیاه نعناع نیز در ساخت و مواد اولیه بسیاری از خمیر دندان‌ها و همچنین مواد شوینده و ضدعفونی کننده دهان استفاده‌های بسیاری می‌شود.

تاثیر عرق نعناع روی دستگاه گوارشی

امروزه با توجه به گسترش روز افزون استفاده از فست فودها و همچنین خوراکی‌های سرخ کردنی و دارای ارزش غذایی پایین، مشکلات گوارشی بسیاری از افراد جوامع مختلف را رنج می‌دهد. مواد موثر موجود در عصاره گیاه نعناع با تاثیر بر روی دیواره معده و روده باعث تسکین و همچنین بهبود مشکلات گوارشی که افراد را آزار می‌دهد، می‌شود. موارد درمانی که پزشکان طب سنتی و گیاه شناسان برای عصاره گیاه نعناع ذکر کرده‌اند شامل درمان اسهال، استفراغ، اسپاسم روده و دل درد است. همچنین عرق نعناع با افزایش ترشحات سالم معده و بهبود فرآیند گوارشی باعث شل شدن عضلات روده شده و نفخ شکم را به شدت کاهش می‌دهد. به طور کلی پزشکان طب سنتی مصرف عرق نعناع را برای درمان و تسکین مشکلات گوارشی و معده به اکثر بیماران خود پیشنهاد می‌کنند.

تاثیر عرق نعناع روی دستگاه گوارشی

تاثیر عرق نعناع روی دستگاه گوارشی

خاصیت ضد باکتری در عرق نعناع

در علم گیاه شناسی و همچنین طب سنتی خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد التهابی برای عصاره گیاه نعناع ذکر شده است. با توجه به این خواص می‌توان این ادعا را داشت که عرق نعناع توانایی مبارزه با عفونت‌های سینوسی را دارد و باعث بهبود روند تنفس بیمارانی که دچار گرفتی راه بینی و سینوس‌های خود هستند، می‌باشد. عصاره گیاه نعناع با توجه به مواد موثر بی نظیری که دارد باعث جلوگیری از رشد عفونت در بخش‌های مختلف بدن می‌شود و بیشتر پزشکان طب سنتی برای درمان عفونت در بخش‌های مختلف بدن به خصوص سیستم گوارشی و تنفسی، مصرف این گیاه و همچنین عرق حاصل از آن را پیشنهاد می‌کند. از دیگر خواصی که برای عصاره این گیاه ذکر شده خاصیت آنتی اکسیدانی است که باعث سم زدایی از کبد در بدن انسان می‌شود.

درمان بی خوابی و آرامبخش

یکی از گزینه‌های بسیار کاربردی و پرمصرف در زمینه مشکلات بی خوابی و اختلالات خواب گیاه نعناع و همچنین عصاره حاصل از آن است. پزشکان طب سنتی و کارشناسان این حوزه معتقدند که عرق نعناع به دلیل نداشتن کافئین و خواص محرکی مناسب برای استفاده به عنوان آرامبخش است. جوشاندن گیاه نعناع و استفاده به عنوان دمنوش و یا مصرف عرق نعناع یکی از روش‌هایی که اکثر متخصصان طب سنتی برای درمان کم خوابی و بی خوابی به مراجعین خود پیشنهاد می‌کنند.

درمان بی خوابی و آرامبخش

درمان بی خوابی و آرامبخش

آیا میزان مصرف مشخصی برای عرق نعناع وجود دارد؟ 

ممکن است بارها این پرسش برای شما پیش آمده باشد که آیا برای مصرف عرق نعناع باید میزان مشخصی را در نظر داشت؟ پاسخ این پرسش مثبت است چراکه در مصرف هر ماده خوراکی باید اعتدال را رعایت کرد تا مصرف بیش از حد آن باعث مشکلات بیشتری برای بدن نشود. به طور کلی برای مصرف عرق نعناع مقدار مشخصی تعیین نشده و مصرف این گیاه به صورت سنتی معمولاً به مقدار ته استکان بعد از هر وعده غذایی است.

آیا منع مصرفی هم برای استفاده از عرق نعناع در افراد خاصی وجود دارد؟ 

همانند همه‌ی گیاهان دارویی و همچنین عصاره‌های حاصل از آن‌ها مصرف عرق نعناع ممکن است برای گروهی از افراد جامعه باعث ایجاد مشکلاتی شود و یا به تشدید یکسری مشکلات قبلی آن‌ها بیافزاید. معمولاً استفاده از عرق نعناع برای آقایانی که دچار اختلالات هورمونی هستند توصیه نمی‌شود چراکه مصرف طولانی مدت از این عصاره باعث کاهش سطح هورمون در بدن شده و در نتیجه کاهش توانایی جنسی و ناباروری را به دنبال خواهد داشت. همچنین استفاده از عصاره نعناع برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند به صورت طولانی مدت اصلاً توصیه نمی‌شود چراکه زیاده روی در مصرف عرق نعناع می‌تواند باعص افزایش فشار خون شود. افرادی که دارای مشکلات گوارشی نظیر ترش کردن و رفلاکس هستند نباید به صورت مداوم از عرق نعناع استفاده نمایند.

ارزش غذایی عرق نعناع چیست؟ 

ارزش غذایی مواد موثر در عرق نعناع در جدول زیر به صورت جداگانه و تفکیک ذکر شده است:

مواد موثر مقدار موجود
انرژی ۴۳ کالری
آب  ۸۶.۴ گرم
پروتئین ۳.۸ گرم
کربوهیدرات  ۵.۳ گرم
کلسیم  ۲۱٠ میلی گرم

شرایط نگهداری عرق نعناع چیست؟ 

برای نگهداری این عصاره بسیار مفید از گیاه نعناع باید به یکسری نکات حتماً توجه نمایید تا بتوانید به صورت طولانی مدت عرق نعناع را نگهداری کنید. از جمله نکات مهمی که باید در هنگام نگهداری از عرق نعناع به آن توجه لازم را داشته باشید، عدم قرار دادن بطری حاوی عرق نعناع در مقابل نور مستقیم و غیرمستقیم خورشید است، چراکه اگر این عصاره در معرض تابش نور خورشید در طولانی مدت قرار داشته باشد دچار قلس می‌شود و دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد.

شرایط نگهداری عرق نعناع چیست؟ 

شرایط نگهداری عرق نعناع چیست؟

چگونه متوجه فاسد شدن عرق نعناع بشیم؟ 

از نشانه‌های عام و کلی برای متوجه شدن فساد عرقیات گیاهی مشاهده کپک یا قارچ درون و روی سطح مایع عصاره گیاه است. اگر به مدت طولانی عرقیات گیاهی را در منزل نگهداری می‌کنید حتماً قبل از هر بار مصرف بطری حاوی این عصاره‌ها به طور کامل بررسی نمایید و همچنین درب بطری را باز کنید و مایع داخل آن را استشمام کنید تا اگر عرق حاصل از گیاه دچار فساد شده باشد از بوی آن متوجه این موضوع شوید و از مصرف آن خودداری نمایید.

مضرات مصرف زیاد از عرق نعناع چیست؟

در صورت استفاده مکرر وبدون برنامه و تجویز پزشک طب سنتی ممکن است مصرف بیش از حد عرق نعناع باعث ایجاد مشکلاتی جدی برای بدن انسان شود. از جمله مشکلاتی که این گیاه برای افرادی که بیش از اندازه این گیاه را استفاده کرده‌اند ذکر شده شامل افزایش فشار خون، رفلاکس معده، سوزش سردل، خشکی دهان، حالت تهوع، استفراغ و برای کودکان آسیب‌های تنفسی می‌شود. لذا به شما پیشنهاد می‌کنیم که در مصرف عصاره نعناع توجه لازم را داشته باشید و بیش از نیاز از آن استفاده ننمایید.

مضرات مصرف زیاد از عرق نعناع چیست؟

مضرات مصرف زیاد از عرق نعناع چیست؟

فرآیند تولید عرق گیر چیست؟

یکی از روش‌هایی که برای تولید و گرفتن عصاره گیاه نعناع استفاده می‌شود، این روش است. در فرآیند تولید عرق گیر از روش‌هایی همچون اسانس که قدمت طولانی دارد، استفاده می‌شود که مایع به ترکیباتی که نقطه جوش‌های متفاوتی دارد تقسیم می‌شود. این روشی عمومی برای استخراج اسانس از مواد خشک یا پودر گیاهی مثل گل محمدی، برگ نعناع، اندام‌هایی که بسیار سخت و مبهم‌اند مانند ریشه و چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری

گیاه نعناع یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی در طول تاریخ است که دارای خواص و فواید بسیاری از جمله بهبود عملکرد گوارشی، کمک به درمان سردردها و میگرن، خوشبو کننده دهان، کاهش درد قاعدگی، مبارزه با باکتری‌ها، رفع اختلالات خواب و پاکسازی کبد می‌باشد. در طب سنتی از عصاره نعناع بسیار استفاده می‌شود . پزشکان طب سنتی برای درمان بیماری‌های گوارشی مصرف عرق نعناع را به مراجعین خود پیشنهاد می‌دهند. همانند دیگر مواد غذایی طبیعی استفاده بیش از اندازه از عرق نعناع می‌تواند مشکلاتی نظیر کاهش میل جنسی، افزایش فشار خون و… برای بدن انسان ایجاد کند. در این مقاله سعی کردیم به طور تخصصی به بررسی و معرفی گیاه نعناع و همچنین عصاره آن و خواص و مضراتی که می‌تواند داشته باشد، بپردازیم. اکنون شما باید بتوانید به راحتی تشخیص دهید که آیا مصرف عرق نعناع برای شما مفید است یا خیر.

خرید اینترنتی عرق نعناع

شما می‌توانید با مراجعه به سایت عرقیات ظریف این محصول بسیار کاربردی و مفید برای بدن را به صورت اینترنتی و غیر حضوری از طریق این وب سایت تخصصی در کم‌ترین زمان ممکن تهیه نمایید و درب منزل یا محل کار خود محصول موردنظر خود را تحویل بگیرید.

خرید عمده عرق نعناع گلچکان زمانی

اگر مایل به خرید عمده و قیمت نمایندگی عرقیات گلچکان زمانی هستید با مراجعه به سایت عرقیات ظریف و تماس با بخش فروش عمده این مجموعه تخصصی فروش عرقیات گیاهی، محصول موردنظر خود را به صورت عمده و کلی و قیمت نمایندگی گلچکان زمانی تهیه نمایید.

عرقیات گیاهی ظریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *