اقتصادی

سرمایه گذاری در طلا؛ بهترین روش سرمایه گذاری در ایران

سرمایه گذاری در طلا

سرمایه گذاری در طلا چگونه است؟

امروزه یکی از دغدغه های افراد جامعه، حفظ ارزش سرمایه خود در مقابل تورم است پس ما سعی داریم در این مقاله به اطلاعاتی درباره بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران بپردازیم که یکی از این موارد سرمایه گذاری در طلا است که در ادامه مقاله تشریح آن می‌پردازیم.

تاریخچه طلا

در زمانی حدود 40000 سال پیش انسان با تکه سنگی مواجه شد که دارای ذرات درخشان زرد رنگ و نرمی بود. به دلیل نرم بودن و انعطاف پذیری زیاد طلا نیازهای انسان‌های اولیه در زمینه ساخت ابزار کشاورزی، تیر، نیزه و … را بر طرف سازد، به همین در همان اوایل کشف شدن جذابیتی برای انسان نداشت. در حدود 10000 سال پیش برنز و سپس نقره کشف شد. این دو فلز به دلیل مقاوت و استحکام بالا در ساخت ابزارها و صلاح‌ها استفاده می‌شدند و از اهمیت و جایگاه خاصی در بین انسان‌ها برخوردار بودند اما همچنان طلا ارزش چندانی نداشت و تنها به عنوان فلزی براق در جنگ‌ها برای ترساندن دشمنان و به طور محدود در جواهرات و زیورآلایت به دلیل براقیتی که داشت استفاده می‌شد. با ابداع موقعیت اجتماعی و جامعه‌های انسانی در حدود 5000 سال پیش انسان متوجه کمیابی و گرانبها بودن طلا شد و شروع به استفاده از این فلز خاص در تجارت، عبادتگاه‌ها و زیورآلات و جواهرات و جنبه‌های زیبایی شناختی کرد. به مرور طلا تبدیل به سنبلی از قدرت، ثروت، سلطنت و نمادی از خدایان شد. در حدود 3000 سال قبل از میلاد حضرت مسیح ( علیه السلام ) مصریان اولین کسانی بودند که به شکل دادن یک سیستم پولی تماما از طلا و نقره پرداختند. همین عمل باعث تشکیل اولین امپراتوری بزرگ واقعی جهان شد و مصریان با کشف معادن جدید طلا در سراسر رود نیل قدرت و نفوذ برای خود بدست آوردند. مصریان توانستند یک نظام اقتصادی و اولین مبادله پولی بر اساس طلا و نقره را به جای مبادله کالا با کالا شکل دهند.

تبدیل طلا به استاندارد بین المللی معاملات

با گذشت زمان و پدیدار شدن نیاز داشتن پشتوانه مالی برای معاملات ارزی و کاغذی اهمیت طلا برای تبدیل شدن به استانداردی بین المللی برای معاملات افزایش پیدا کرد. در طول تاریخ با توجه به سیاست‌های پولی و مالی کشورهای مختلف ابر قدرت و با توجه به وقوع جنگ‌های جهانی اول و دوم، تلاش کشورهایی مثل آمریکا برای کاهش محبوبیت طلا به عنوان پشتوانه مالی به نتیجه نرسید و پس از گذشت سالیان دراز و فراز و نشیب‌هایی که در طول تاریخ برای طلا به عنوان استاندارد بین المللی جود داشت در نهایت این فلز گرانبها جایگاه خود را در نظام‌های پولی و اقتصادی بانک‌های سراسر دنیا تثبیت کرد و مردم جامعه نیز متوجه ارزش این فلز به منظور سرمایه‌گذاری مطمعئن شدند و شروع به خرید و مورد معامله قرار دادن این فلز در بازارهای مالی مختلف کردند. مزیتی که استاندارد طلا برای اقتصاد دارد این است که از چاپ بیش از حد پول در نظام‌های مالی جلوگیری می‌کند و می‌تواند ابزاری برای کنترل ابر تورم ارائه می‌دهد.

طلا روشی محبوب برای سرمایه گذاری و پس انداز

طلا به دلیل داشتن ارزش ذاتی نسبت به پول کاغذی و سهام‌ها از اهمیت و جذابیت بیشتری برای پس انداز و سرمایه گذاری برخوردار است. در چند سال اخیر با توجه به رکودهای مختلفی که برای بازارهای مالی در جهان به وجود آمد، طلا با افزایش و کاهش زیادی برای ارزش خودش روبرو شد اما در نهایت در مقابل تمامی رکودها مقاومت از خود نشان داد و در یک بازه زمانی سودی 400 درصدی به سرمایه گذاران خود داد. از آن مرحله به بعد افراد جامعه و فعالان اقتصادی جذب این فلز گرانبها به منظور سرمایه گذاری، پس انداز و حفظ ارزش پول در برابر تورم‌های ایجاد شده در نظام‌های اقصادی شدند. مردم همیشه طلا را به عنوان روشی ایمن برای پس انداز و حفظ پول خود می‌دانند چراکه نگهداری ساده‌ای داشته و هر فردی توانایی نگهداری طلا را حتی در منزل خود دارد.

تعیین نرخ طلا – قیمت طلا

به طور کلی در سطح بین المللی نرخ و قیمت طلا بر اساس دلار آمریکا تعیین و قیمت گذاری می‌شود. به همین دلیل است که تحلیلگران اقتصادی در هنگام تحلیل بازارهای معاملاتی مربوط  به طلا، توجه ویژه‌ای به ارزش دلار امریکا در بازار و روند قیمتی آن دارند. در سطح جهانی قیمت طلا را بر اساس هر اونس از آن بیان و قیمت گذاری می‌کنند. بدین صورت که در بورس‌ها و نظام‌های سرمایه‌گذاری نرخ هر انس از طلا را به دلار اعلام و معامله می‌کنند. در کشور ما ایران با توجه به استانداردهای موجود نرخ طلا بر اساس ریال و برای هر گرم از آن تعریف می‌شود و معمولا در بین فروشگاه‌های خرده فروشی و بعضی از کلی فروشان این فلز گران بها با واحد گرم و قیمتی براساس ریال معامله و خرید فروش می‌شوند. در کشور ما ایران طلا به صورت‌های متفاوتی قیمت گذاری می‌شود که متناسب با هر بازار افراد متخصص به تحلیل و خرید و فروش آن می‌پردازند. واحدی دیگری که در تعیین نرخ طلا استفاده می‌شود مثقال است. واحد مثقال معمولا در معاملاتی که در آن به خرید و فروش طلای آبشده می‌پردازند، کاربرد دارد. از طریق قیمت سکه نیز می‌توان به قیمت طلا و نرخ آن دست پیدا کرد، به زبانی ساده‌تر قیمت هر شکلی از طلا را که در اختیار داشته باشید می‌توانید با استفاده از فرمول‌هایی به نرخ طلا دست پیدا کنید.

قیمت امروز طلا

یکی از سوال‌هایی که امروزه افرادی که می‌خواهند طلا خریداری کنند و یا طلا را برای خود پس‌انداز کرده‌اند، قیمت روز طلا است. علت این پرسش حساس بودن نرخ طلا به عوامل مختلف و تغییر آن در هر لحظه بوده چراکه این کالا به صورت جهانی مورد معامله قرار می‌گیرد در نتیجه علاوه بر اهمیت خود آن، قیمت طلا بر روی دیگر کالاهای موجود در بازارهای معاملاتی و مشتقات آن نیز تاثیر گذار خواهد بود. اگر اخیرا برای خرید جواهرات یا محصولی که از طلا ساخته شده باشد به فروشگاه خرده فروشی طلا مراجعه کرده باشید حتما متوجه تابلوهایی دیجیتالی و یا تخته‌ای وایت برد شده‌اید که بر روی آن‌ها نرخ هر گرم طلای 18 عیار و یا سکه ثبت شده و در حال تغییر می‌باشد. در بعضی مواقع شدت نواسانات طلا به حدی می‌رسد که اگر بخواهید اقدام به خرید طلا داشته باشید فروشنده در همان لحظه از طریق تلفن و یا سایت‌های مختلف قیمت طلا را استعلام گرفته و قیمت طلا در همان لحظه برای معامله ملاک قرار می‌دهد. شاید این امر برای شما تعجب آور باشد اما متاسفانه با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر قیمت طلا با هر اتفاق سیاسی و خبری خاص واکنش نشان داده و دچار تغییر می‌شود، پس اگر برای خرید طلا به فروشگاهی مراجعه کردید و با این صحنه مواجه شدید اصلا نباید شگفت زده بشوید.

ویژگی‌های طلای فیزیکی برای سرمایه گذاری چیست؟

  1. محافظت از سرمایه در برابر تورم: تورم عاملی مخرب برای سرمایه و پس انداز نقدی به شمار می‌‍آید و در دراز مدت باعث از بین رفتن ارزش سرمایه شما در سیستم‌های اقتصادی می‌شود. با توجه به این نکته مهم در اقتصاد، هرگز نباید سرمایه خود را به صورت پول و ارز نقد نگهداری کنید، به خصوص اگر در کشوری زندگی می‌کنید که اقتصادی رو به رشد دارد. طلا بهترین گزنه برای سرمایه گذاری و پس انداز بوده چراکه در طول سال‌ها از نظر قیمتی عملکردی بهتر از نرخ تورم داشته و با سرمایه گذاری بر روی آن تا حد زیادی ریسک خود را در بازارهای مالی کاهش دهید.
  2. راهی مناسب برای پس انداز پول در طولانی مدت: یکی از مزیت‌های خوب طلا داشتن مقدارهای مختلف برای معامله است. طلا در شمش‌های 10، 50، 100گرمی در بازار موجود بوده و به راحتی در دسترس شما قرار می‌گیرد و این مقادیر متنوع برای سرمایه‌های کم نیز قابل دسترسی بوده و شما به آسانی می‌توانید حتی کم‌ترین مقادیر پس انداز خود را به طلای فیزیکی تبدیل کرده و برای طولانی مدت نگهداری کنید. اما اگر مایل به سرمایه گذاری در املاک و مستغلات باشید حتما باید مبالغ مشخص و هنگفتی برای خرید آن‌ها در نظر بگیرید، در نتیجه مدت زمان طولانی باید به پس انداز پول نقد بپردازید تا به مبلغ مورد نیاز برای تهیه ملک مورد نظر برسید و در تمام این زمان ارزش پول شما رو به کاهش است. با خرید طلا دیگر این مشکل را نخواهید داشت.
  3. خرید و فروش ساده و آسان: شما برای خرید طلا اصلا نیازی به داشتن تخصص خاص و یا مراجعه به محلی ویژه نیستید و به راحتی می‌توانید مقادیر مورد نظر خود را از نزدیک‌ترین فروشگاه خرده فروشی طلا در محل زندگی خود تهیه کنید. بانک‌ها نیز در زمان‌هایی مشخص شروع به فروش انواع مختلف سکه طلا می‌کنند که تمام افراد جامعه چه زن و چه مرد می‌توانند به خرید آن‌ها دسترسی داشته باشند. تنها نکته‌ای که باید در هنگام خرید طلای فیزیکی توجه داشته باشید، تهیه آن از محل‌های معتبر دارای جواز کسب صنفی و گرفتن فاکتور خرید معتبر از فروشنده است تا در هنگام فروش با مشکلی مواجه نشوید.
  4. نگهداری راحت و ساده: فلز طلا به دلیل عدم واکنش و تغییر در طول زمان بهترین گزینه برای پس انداز و سرمایه گذاری است چراکه صدها سال می‌توانید آن‌ها را بدون اینکه دچار آسیب و یا تخریب فیزیکی بشوند، نگهداری کنید و این مزیت برتری طلا را نسبت به املاک و مستغلات نشان می‌دهد چرا که برای نگهداری طولانی مدت املاک و مستغلات شما نیازمند رسیدگی و هزینه برای سالم ماندن و استفاده از آن‌ها باید بپردازید اما طلا این گونه نیست و فقط با تهیه یک گاو صندوق که کارایی‌های دیگری به غیر از نگهداری طلا دارد، می‌توانید زمانی طولانی از آن نگهداری کنید.
  5. ثبات نسبی قیمت در طول زمان: نرخ طلا در مقایسه با دیگر گزینه‌های سرمایه گذاری در طول زمان و حتی بحران‌های مختلف اقتصادی تقریبا ثابت بوده و کاهش ناگهانی نداشته است. در واقع در سطح بین الملل هنگامی که بحرانی مثل جنگ و … اتفاق می‌افتد، تمام مردم به سمت سرمایه گذاری بر روی طلا می‌روند و قیمت طلا در کوتاه‌ترین زمان ممکن افزایش می‌یابد. در مقایسه با بازارهای سهامی، قیمت هر سهم می‌تواند در لحظه به صفر برسد و علت این امر به دلیل اخباری منفی درباره شرکت مورد نظر باشد اما طلا به این صورت نبوده و در طولانی مدت دچار تغییرات ناگهانی قیمتی نشده و روند مشخصی دارد.
  6. قابل انتقال به نسل بعد: با سرمایه گذاری و پس انداز بر روی طلا به راحتی و بدون امور اداری خاصی سرمایه خود را به نسل بعد منتقل کنید. در کشور ما با توجه به رسوم به افراد در هنگام ازدواج به عنوان هدیه زیورآلات و جواهراتی از جنس طلا می‌دهند که از همین طریق انتقال سرمایه به راحتی صورت می‌گیرد و بدون مشکل نسل‌های اینده نیز از سرمایه شما بهره‌مند می‌شوند. علاوه بر این شما در هر زمان که از زیورآلات خود خسته شدید و به دنبال مد روز و طراحی جدید بودید به راحتی می‌توانید با تعویض آن‌ها با طلای جدید با حفظ ارزش سرمایه خود همزمان بروز نیز باشید.
  7. مکملی قابل اعتماد برای سرمایه گذاری در بورس و املاک: در حالی که سرمایه گذاری در بورس و املاک و خودرو و … در کوتاه مدت می‌تواند بازدهی خوبی برای شما داشته باشد اما در مدت زمان طولانی‌تر متوجه ریسک‌های زیادی خواهید شد و هرگز نباید تمام پس انداز خود را در چنین روش‌هایی سرمایه گذاری کنید. همانطور که اخیرا برای بسیاری از افراد جامعه ما این اتفاق افتاد و خیلی از افراد در سرمایه گذاری بر روی بورس ضررهای غیرقابل جبرانی را تجربه کردند. در صورتی که در همین زمان افرادی که بر روی طلا سرمایه گذاری کرده بودند دچار چنین ریسکی نشدند و پس انداز آن‌ها بدون هیچ مشکلی ارزش خود را حفظ کرد.
  8. عدم تخریب پذیری در گذر زمان: طلا مانند املاک و خودرو در اثر گذر زمان دچار تغییر و تخریب نمی‌شود و نیازی به بازسازی و نگهداری خاصی ندارد و به راحتی در هر شرایطی قابلیت نگهداری دارد و حتی چندین هزار سال بدون هیچ تغییری باقی می‌ماند همانطور که امروزه باستان شناسان با کشف بقایای گذشتگان مقادیر مختلف طلا را بدون هیچ تغییری پیدا می‌کنند. پس با خیالی آسوده می‌توانید سرمایه و پس انداز خود را به طلا تبدیل کرده و زمانی طولانی آن را نگهداری کنید بدون آن که نگرانی بابت تخریب و یا از بین رفتن آن داشته باشید.
  9. قابل استفاده به عنوان ودیعه برای وام از بانک ها: امروزه یکی از روش‌های که بانک‌ها برای دادن وام در سراسر دنیا به افراد استفاده می‌کنند، گرفتن طلای آن‌ها به عنوان ودیعه وام است. شما می‌توانید و طلا، سکه و زیرآلات و جواهرات خود را بدون اینکه تغییری در آن‌ها ایجاد بشود در اختیار بانک قرار داده و طبق قوانین به میزان درصدی از ارزش طلاهای خود مبلغی را به عنوان وام از بانک دریافت کنید و پس از اتمام قسط‌های وام به بانک مراجعه کرده و طلاهای خود را بدون هیچ تغییری تحویل بگیرید. در نتیجه این مزیت قابل توجهی برای سرمایه گذاری بر روی طلا نسبت به دیگر روش‌های سرمایه گذاری است.

مقایسه تغییرات قیمت طلا با ارزهای دیجیتال

اگر از افرادی هستید که به صورت حرفه‌ای در بازارهای مالی مختلف فعالیت می‌کنید احتمالا تاکنون به مقایسه روند تغییرات قیمتی ارزهای دیجیتال مختلف با دیگر کالاها و روش های سرمایه گذاری دیگر پرداخته‌اید. با توجه به بازارهای مالی اخیر طلا روند نسبتا صعودی و ثابتی را در ده سال اخیر داشته و سرمایه گذاران خود را کم‌تر دچار استرس و ریسک کرده است اما بیت کوین در ده سال اخیر دچار فراز و نشیب‌های مختلفی شده که گاهی باعث رشد یک شبه سرمایه سرمایه گذاران خود شده و گاهی باعث ریزش شدید و نابودی سرمایه سرمایه گذاران خود شده است. اگر جزو تریدرهای پر ریسک هستید، بیت کوین می‌تواند سرمایه گذاری مناسبی برای شما باشد اما اگر جزو تریدرهای صبور و کم‌تر ریسک پذیر هستید و علاقه به ترید به سبک کلاسیک دارید طلا می‌تواند انتخابی مناسب برای شما باشد. مقایسه طلا و بیت کوین امری دقیق نیست چراکه یکی کالا بوده و هویت تاریخی دارد اما دیگری نو ظهور بوده و ماهیتی فیزیکی و قابل لمس ندارد. با این وجود از نظر تغییرات قیمتی و شرایطی که این روش‌های سرمایه گذاری در 10 سال اخیر داشته‌اند، می‌توان این برداشت را داشت که طلا از نوسانات و ریسک کم‌تری نسبت به بیت کوین برخوردار بوده و با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف نمی‌توان به طور قطع گفت که بیت کوین برتری و جذابیت بیشتری نسبت به طلا دارد چراکه با افت شدید قیمتی که بیت کوین طی یک سال گذشته از خود نشان داد بسیاری از سرمایه گذاران خود را از دست داد و افراد بیشتری به سرمایه گذاران طلا پیوستند. در جدول نیز می‌توانید به راحتی این تغییرات قیمتی را مشاهده کنید و خودتان به قضاوت بین این دو روش سرمایه گذاری بپردازید.

 

معرفی انواع طلا فیزیکی

امروزه طلا به شکل‌ها و خلوص متنوعی در بازار و دسترس افراد جامعه قرار دارد. طلا فلزی نرم و چکش خوار است در نتیجه به طور خالص قابلیت استفاده در زیورآلات و جواهرات مختلف را ندارد به همین دلیل با توجه به نیاز و محل استفاده فلزاتی مثل نقره و روی و مس را با غلظت هایی مشخص به طلای خالص اضافه می‌کنند تا مقاومت طلا را در مقابل چکش خاری و ضربه بالا ببرند. ترکیب این فلزات با طلای خالص ایجاد طلایی با خلوص مختلف می‌کند. در استانداردهای بین المللی طلا را به صورت 24، 22، 21، 18و 14 عیار گذاری می‌شود که هر چه عدد عیار کوچکتر شود میزان خلوص طلای آن کم‌تر بوده و از میزان ارزش قیمتی کم‌تری نسبت به طلاهای با خلوص بالا برخوردار است. علاوه بر غلظت از نظر فیزیکی نیز طلا به صورت‌های متفاوتی عرضه می‌شود. شمش طلا، سکه طلا، اوراق طلا، زیورآلات، جواهرات و آب طلا از حالات فیزیکی مختلف طلا در حال حاضر است. در کشور ما ایران و حتی در سطح بین المللی شمش‌های طلا در وزن‌های مختلف 1 کیلویی، 100 گرمی، 50 گرمی و … تولید و معامله می‌شوند. از دیگر شکل‌های فیزیکی طلا انواع سکه می‌باشند. در کشور ما ایران سکه طلا توسط بانک مرکزی تولید و عرضه می‌شود. سکه امامی، نیم سکه، ربع سکه، سکه یک گرمی از انواع سکه طلا می‌باشند که توسط بانک مرکزی تولید و ضرب می‌شوند. سکه پارسیان نیز از انواع سکه است اما در وزن‌های کم‌تر از یک گرم و توسط شخص اما زیر نظر بانک مرکزی تولید و در دسترس مشتریان خود قرار می‌گیرد. زیورآلات و جواهرات نوع عامیانه و شناخته شده حالت فیزیکی طلا است که توسط تمامی افراد جامعه حتی افرادی که فعالیت اقتصادی ندارند، مورد استفاده قرار گرفته و قابل خرید و فروش در طلافروشی‌های معتبر سراسر کشور و حتی دنیا است. شما می‌توانید با توجه نیاز و هدف خود از خرید طلا از بین حالات فیزیکی که برای طلا ذکر شد یک گروه را انتخاب و نیاز خود را بر طرف نمایید.

جمع بندی

امروزه بسیاری از افراد جامعه به دنبال سرمایه گذاری و پس اندازی امن برای خود و خانواده خود هستند. با توجه به شرایط نوین و جدیدی که امروزه برای سرمایه گذاری و پس انداز وجود دارد، هنوز طلا این فلز خاص و گرانبها به دلایلی از جمله نگهداری آسان، خرید و فروش ساده و راحت، عدم تخریب پذیری، ثبات قیمتی و … بهترین گزینه برای سرمایه گذاری و پس انداز بوده و بیشتر افرادی که در بازارهای سرمایه فعالیت دارند همچنان به امن بودن سرمایه گذاری بر روی طلا معتقدند. در نتیجه اگر از دسته افرادی که به دنبال سرمایه گذاری با ریسک پایین و بدون دردسر هستند، هستید به شما طلا را پیشنهاد می‌کنیم.

مهدی ظریفیان

5/5 - (7 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *